Call us today!  01596-246092 or 6378354500   

Quasar BKBIET 2019 | 14-16 Oct



QUASAR-2019 | Inter College Annual Techno-Sports Fest | Oct 14th16th 2019

QUASAR 2019

Quasar is an Annual Techno-Sports Event hosted at B K Birla Institute of Engineering and Technology, it’s a three day inter-college techno-sports fest. It is largely organized in the month of October every year.

To be the best you need to beat the best, QUASAR offers you the chance to face the best and prove your mettle. It’s a platform for champions in pursuit of glory.

A total of 200+ out-participants from various institutes & colleges participate in this event at BKBIET, Pilani

Quick Navigations
Closing Ceremony / Day 3     Results     Day 2     Inaugural Ceremony / Day 1

Quasar 2019 – Closing Ceremony / Day 3

Quasar-2019 came to an end, the three-day fiesta of thrilling matches, cheering crowd and unmatched enthusiasm marked its end with the closing of Quasar. The schedule of the matches was set from dawn till dusk to accommodate the number of matches held.

The closing ceremony of Quasar-2019 took place on 16-oct-19. The event started with the cultural performances given by Dance Club.

To conclude the end of Quasar-2019, Chief Guest, Col. Anupam Saxena, Officer Commanding, 1Raj CTR NCC PILANI,Guest of Honour, Ms Joyeeta Dutta, Swar Sangam Coordinator, presented a certificates to the participants and a vote of thanks from the organisers to all the participating teams, volunteers and every single person who became the part of the Quasar fest.

Results

Formal Events

1. BADMINTON

Student Coordinators:
Ashutosh
Winners:
1st : Team – Ashutosh, Himanshu, Ashwin
2nd: Team – Anuj, Deepak, Priyanshu

2. POWER ZONE:

Student Coordinators:
Nitish Garg, Nishant Dhaiya
Winners:
1st : Sandeep Swami
2nd: Aditya Anand
3rd: Shubham Saini

3. KABADDI

Student Coordinators:
Vishal Sheoran, Ashish Choudhary

DAY BOYS GIRLS
MATCH WINNER MATCH WINNER
DAY 1 BKBIET 1 vs BTTI(ITI) BKBIET 1 BKBIHE vs TAGORE BKBIHE
DAY 2 BKBIHE vs BTTI BKBIHE
BKBIET 1 vs BTTI BKBIET 1
BKBIET 2 vs BTTI(Diploma) BTTI (Diploma)
DAY 3 BKBIET 1 vs BKBIHE BKBIET 1 BKBIHE vs TAGORE BKBIHE

4. CRICKET
Student Coordinators:
Vinesh Sharma, Saurabh
Day-wise Scoreboard:

DAY MATCH WINNER
DAY 1 1st Match: BKBIET(A) vs BITS BITS
2nd Match: BKBIET(B) vs BTTI BKBIET(B)
DAY 2 1st Match:   BITS vs MAC BITS
2nd Match: BKBIET(A) vs BKBIET(B) BKBIET(A)
3rd Match:   MAC vs VIT (Jaipur) MAC
DAY 3 1st Match: BKBIET(A) vs CCS (Hissar) CCS (Hissar)
2nd Match: VIT (Jaipur) vs BITS VIT (Jaipur)
3rd Match: CCS (Hissar) vs BKBIET(B) CCS (Hissar)
DAY 4 Semi-final 1: BKBIET(A) vs VIT (Jaipur) VIT (Jaipur)
  Semi-final 2: CCS (Hissar) vs BITS CCS (Hissar)
  Final: CCS (Hissar) vs VIT (Jaipur) VIT (Jaipur)

INFORMAL EVENTS

  1. QUIZ COMPETITION

Student Coordinators:
Roopam Agarwal, Ajay Singh
Winners:
Shubham Singh

  1. TECHNOPHILIA

Student Coordinators:
Shekhar Prajapati (2 Year, EE), Shubham Vijay (2 Year, EE)
Winners:
1st :      Khushi Sharma (2 Year, EE), Ashish Kumar (2 Year, EE)
2nd:       Rohit Saini (2 Year, EE)

  1. PITTO

Student Coordinators:
Tanmay Kumar, Vinay Sharma
Winners:
1st :      Nishant
2nd:       Govind Sain

  1. HITTING THE HOPPING POT

Student Coordinators:
Sandeep Kumar, Bhanu Prakash Suthar
Winners:
Deepak sharma, Jaiveer Sheela

  1. STREET FOOTBALL

Student Coordinators:
Mohammed Javed Khan, Vaibhav Jha
Winners:
Hemant, Abhishek, Sandeep, Praveen, Sati Kanta

  1. DODGE BALL

Student Coordinator
Shubham Vijay (2 Year, EE)
Winners:
Priyanka Shekhawat

  1. PUBG MOBILE

Student Coordinators:
Ashish Kumar (2 Year, ME), Deepak Kumar (2 Year, EE)
Winners:
Abu Hurera Tak (2 Year, ME), Vineet Chouhan (2 Year, EE)
 

  1. CHESS

Student Coordinators:
Ashish Kumar Jha
Winners:
Naveen Soni

  1. CARROM

Student Coordinators:
Ashish Kumar Jha
Winners:
Prince

  1. PAPER DANCE

Student Coordinators:
Sapna (4 Year, EE), Amit(4 Year, ME)
Winners:
1st :      Pankaj (3 Year, ME), Harsh (1 Year, IT)
2nd:       Ritik (2 Year, B.A.), Renu (2 Year, B.Com.)
TECHNICAL EVENTS
 

  1. MAZE SOLVER

Student Coordinators:
Umesh, Tushar
Winners:
1st:       Abhishek Jangid (1 Year, ME), Manish Khokhar (1 Year, ME)
2nd:       Shubham Prasad (4 Year, EEE), Kanchan Tanwar (2 Year, ECE)

  1. GEEK INSIDE

Student Coordinators:
Dev Bansal, Kamyani Goswami
Winners:
1st  :     Ankit Kumari
2nd :      Isha Runthala

  1. CODECHEF

Student Coordinators:
Manash Khetan (1 Year, ECE), Chandan Kumar (1 Year, ECE)
Winners:
1st :      Harsh Choudhary (1 Year, CSE)
2nd:       Anuket Kumar (1 Year, CSE)

  1. ENGLISH DEBATE COMPETITION

Student Coordinators:
Naresh Kumar (2 Year, CSE), Prerna Kamat (1 Year, IT)
Volunteers:
Yogendra Singh Jodha (2 Year, CSE), Nitin Nagwan (2 Year, CSE)
Winners:
1st:       Ruchi Vijayvargya
2nd:       Kumar Sachin
3rd:       Durga Shekhawat

  1. TECH HUNTERS

Student Coordinators:
Shresth Bansal (3 Year, CSE), Vatsala Garg (3 Year, CSE)
Winners:
1st :      Team – The Crook

  • Kaddafee Khokar (1 Year, CSE)
  • Prerna Gupta (1 Year, IT)
  • Divakar Sharma (1 Year, IT)
  • Ravi (1 Year, CSE)
  • Harsh Sharma (1 Year, IT)
  1. FUN WITH ENGLISH

Student Coordinators:Winners:
1st :      Aditya Sharma (2 Year, CSE)
2nd:       Nikhil Sharma (2 Year, CSE)
3rd :      Abhishek Singh Tanwar (2 Year, ECE)

  1. HACTOBER DAY

Student Coordinators:
Yash Mor, Mukul Jangid
Winners:
1st :      Diwakar Sharma
2nd:       Vaibhav Vyas

  1. EXTEMPORE

Student Coordinators:
Naresh Kumar
Prerna Kamat  (1 Year, CSE)
Winners:
1st :       Tanmay Sharma (1 Year, ECE)
2nd:       Kumar Sachin (2 Year, ECE)
3rd :      Durga Shekhawat (1 Year, CSE)

  1. SCIENCE QUIZ COMPETITION

Venue:
Conference Room
Student Coordinators:
Pratham Tomar (3 Year, CSE), Priyansh Lakhotia (3 Year, CSE), Priyanka Vyas (3 Year, CSE), Tanmay Sharma (2 Year, CSE), Priyanshi Rajpurohit (2 Year, CSE)
Winners:
1st :      Abhinav Bhankharia (1 Year, CSE), Avneesh Singh (1 Year, CSE)
2nd:       Varun Bhutada (1 Year, CSE), Vikas Yadav (1 Year, CSE)

  1. RECURSION

Student Coordinators:
Ronak Janawa  (3 Year, CSE), Shreenidhi Vyas (3 Year, CSE)
Winners:
1st :      Team – Hi-Tech

  • Komal Sharma (1 Year, CSE)
  • Anuket Kumar (1 Year, CSE)
  • Harsh Garg (1 Year, CSE)
  • Darshan Pawar (1 Year, CSE)
  • Kuldeep Saini (1 Year, CSE)
  1. MOCK PLACEMENT

Student Coordinators:
Cherry Vaish, Nirmal Ashiwal
Winners:
1st :      Ajay Khanna (3 Year, ME)
2nd:       Komal Sharma (1 Year, CSE)

  1. SPEAK UP

Student Coordinators:
Pawan Kr. Swami (4 Year, EEE), Yashwani Rohilla (3 Year, CSE)
Winners:
1st :      Dhanraj Nayak (4 Year, EEE)
2nd:       Aditya Sharma (2 Year, CSE)

  1. IDEATE TECH

Student Coordinators:
Sahil (3 Year, ECE), Aman Kumar Sarsar (2 Year, ECE)
Winners:
1st :      Sameer Saini (2 Year, CSE)
2nd:       Roopam Agarwal (3 Year, ECE)

Quasar 2019 – Day 2

The schedule of the matches was set from dawn till dusk to accommodate the number of matches held.

Glimpses are:

Quasar 2018 – Inaugural Ceremony / Day 1

AND Finally, here it begin this amazing event QUASAR 2019!!! The Inauguration Ceremony took place on 14-Oct-2019. To commemorate the event Dr. V N Dhaulakhandi (Director, Birla Museum, Pilani) was the Chief Guest. A special appearance was marked by our special guests Dr R P Pareek(R), Chief Medical Officer, BITS-Pilani, and Mr Deepak Pareek IPS (ADCP) . Also, to honour the event Ms Joyeeta Dutta (Swar Sangam Coordinator) and her team, Mrs Savita Prasanna were the designated guests.

Thereafter, a fabulous mime followed by several dance performances took place, taking the ceremony to its end. Afterwards, QUASAR-2019 was initialised by an Inaugural Basket Ball Match.

List of Formal Events: VOLLEYBALL, BASKETBALL, CRICKET, BADMINTON, TABLE TENNIS, FOOTBALL, KABADDI, POWER ZONE

List of Technical Events: Debate Competition, Fun with English, Extempore, Poster Presentation, Paper Presentation, Science Quiz Competition

List of Informal Events: QUIZ COMPETITION, UNDERARM CRICKET, PROJECT COMPETITION, PUBG, DOSE BALL, CHESS, CARROM, TUG OF WAR, PITOO, HOGGING POT, STREET FOOTBALL

For more information, visit http://quasarbkbiet.in/