Registration for Admission 2018-19    Call us today!  01596-246092  

Faculty


You will be taught by leading educators who do not just understand the latest research and industry trends, but are often involved with it.

Most of them are members of various international and national conferences and seminars of utmost importance.

PRINCIPALs

Name Designation Qualification Exp.
Dr Lovendra Solanki Principal (Academics) ME, Ph.D 26
Mr Shridhar B Dandin Principal (Administration) MS, Ph.D* 26

DEPARTMENT OF ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING

Name Qualification Exp.
Mr Santosh Jangid (HOD – ECE Dept.) M.Tech 19
Dr Manoj Pandey M.Sc, M.Tech, Ph.D 11
Mr R K Thapliyal M.Tech 30
Mr Vikas Poonia M.Tech 13
Mrs S Ananthi AMIE, M.Tech 11
Mr Praveen Kumar Sharma ME, Ph.D* 10
Mr Satish Kumar Rai ME, Ph.D* 10
Mr Gaurav Sahu M.Tech 9
Mr Shashi Kant Sharma ME 9
Mr Buddhi Prakash Sharma ME 9
Mr Ramesh Jangir M.Tech 8
Mr Rahul Runthala M.Tech 8
Mr Keshav Khandelwal M.Tech 7
Mrs Monika Shekhawat M.Tech 6
Mr Sanjay Kumar Saini M.Tech 6
Ms Chanchal Jakhodia M.Tech 5
Mr R C Sonania Pre-University 34
Mr Makkhan Lal 18

DEPARTMENT OF ELECTRICAL ENGINEERING

Name Qualification Exp.
Dr Mrs Smita Pareek (HOD – EE Dept.) ME, Ph.D 16
Mr Rajesh Singh Shekhawat ME 11
Mr Vikas Kumar M.Tech 8
Mr Dinesh Kumar B.Tech 7
Mr Anuj Sharma B.Tech 4
Mr Praveen Kumar B.Tech 4
Mr Aashish Ranjan B.Tech 4
Mr Krishna Kumar Saini M.Tech 3
Mr Surendra Kumar Sharma 26

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE ENGINEERING

Name Qualification Exp.
Dr Nimish Kumar (HOD – CSE/IT Dept.) M.Tech, MBA, Ph.D 20
Mr Manoj Kataria M.Tech 21
Mr Dhanesh Kumar M.Tech 19
Mr Himanshu Verma M.Tech 12
Mrs Ruchi Sharma MCA, ME 11
Mr Sanjeev Sultania M.Sc (Tech), ME 10
Mr Gauttam Jangir ME 9
Mr Gopal Krishan Prajapat ME 8
Mr Jitender Kumar M.Tech 8
Mr Pradeep Singh Shekhawat M.Tech 8
Mr Ramakant Soni M.Tech 8
Mr Manoj Kumar Saini ME 8
Mr Nachiket Sainis MCA 8
Mr Vipin Saraogi MCA, ME 6
Mr Suresh Kumar M.Sc (Tech), PGDCA 16
Mr Anil Kumar MCA 12
Mr Kamlesh Pareek MCA 14
Mr Narayan Kumar MCA 11

DEPARTMENT OF INFORMATION TECHNOLOGY

Name Qualification Exp.
Dr Mrs Sonam Mittal M.Sc, Ph.D 8
Mr Rakesh Saini M.Sc, M.Tech 10
Ms Reena Saini MCA, M.Tech 9
Mr Bhupendra Kumar Jangir M.Tech 8
Mrs Monika Jangir M.Tech 5
Mr Vikas Kumawat M.Tech 5
Mr Ankit Sharma M.Tech 5

DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING

Name Qualification Exp.
Mr D C Sharma (HOD – ME Dept.) AMIE, M.Tech 28
Mr Divesh Kumar Rohilla M.Tech 7
Mr Chitranjan Kumar M.Tech 6
Mr Himanshu Gupta B.Tech 4
Mr Naveen Kumar B.Tech 4
Mr Ravindra Kumar Yadav B.Tech 3
Mr S M Kaushik Diploma 33

DEPARTMENT OF CHEMISTRY

Name Qualification Exp.
Dr Y K Gupta (HOD – Science & Humanities Dept.) M.Sc, Ph.D 24
Dr Mrs Disha Meel M.Sc, Ph.D 7

DEPARTMENT OF PHYSICS

Name Qualification Exp.
Dr Ravi Prakash Sharma M.Sc, Ph.D 18
Dr Mrs Krishna Meel M.Sc, M.Phil, Ph.D 11
Mrs Rashmi J Sharma M.Sc, M.Phil, Ph.D* 10
Mr Vikram Sharma M.Sc, M.Tech 8

DEPARTMENT OF MATHEMATICS

Name Qualification Exp.
Dr Vipin Kumar M.Sc, Ph.D 23
Dr A K Malik M.Sc, M.Tech (IT), Ph.D 13
Mrs Anupama Sharma M.Sc, M.Phil, Ph.D* 12
Mr Manish Kumar M.Sc, M.Phil, Ph.D* 5

DEPARTMENT OF ENGLISH

Name Qualification Exp.
Dr R M Jha MA, Ph.D 17
Dr Mrs Manusmriti Sharma MA, M.Phil, Ph.D 12
Mrs Shalini Srivastava MA, M.Phil 12

BIRLA PROFESSIONAL TRAINING & RESEARCH CENTRE

Name Qualification Exp.
Dr Hasibur Rahaman M.Tech, Ph.D 11
Mr Sunil Kumar MCA 12
Mr M K Panchal BE (Electrical) 41

LIBRARY

Name Qualification Exp.
Mrs Neetu Gujran M.Lib, M.Phil 16
Mrs Sarita Jain M.Lib 13
Mr Jaswant Singh B.Ed, B.Lib 20

SPORTS

Name Qualification Exp.
Mr Bool Chand Kataria M.P.Ed, MCA, M.Sc 17

DIGITAL MEDIA

Name Qualification Exp.
Mr Amrish Bhatnagar MBA 23

TRAINING & PLACEMENT CELL

Name Qualification Exp.
Mr Reetesh Gautam MCA, M.Tech 26
Mrs Kritika Sharma MBA (HR) 8
Mr Robin Raj MCA 1